Opinie o Nas
2018-11-09

Jak utrzymać kabinę prysznicową w czystości?

Niby proste, problem tylko w tym, że nie każdy pamięta, aby robić to regularnie. A tylko wtedy możemy odnieść na tym polu sukces. Czy to znaczy, że nie ma innych sposobów? Oczywiście, że są! I niemniej skuteczne!

Dlaczego kabina się brudzi?


Tylko pozornie wydaje nam się, że powierzchnia szkła i płytek ceramicznych jest gładka. W istocie jest nierówna i chropowata, przez co zatrzymuje spływające krople wody, które w konsekwencji biorą odpowiedzialność za zacieki i osady kamienne. Nie bez znaczenia pozostaje woda, jaką posiadamy w swoich domach. Najczęściej jest twarda, zawierająca wiele związków chemicznych, które wchodząc w reakcję ze szkłem i ceramiką, odpowiadają za ich matowienie.
Aby wyjść naprzeciw zabieganym, nie przepadającym za czyszczeniem klientów, wielu producentów stosuje na szklanych powierzchniach specjalne powłoki, dzięki którym spływająca woda nie tworzy zacieków. Niestety, za przyjemności trzeba płacić. Nie inaczej jest w tym przypadku. W standardowych wersjach kabin tej powłoki nie znajdziemy. Dopiero po zapłaceniu kilkuset złotych więcej, możemy być potencjalnie szczęśliwymi posiadaczami czystej łazienki. Alternatywą są modele wyposażone w nadruk lub tłoczenia, które choć wymagają regularnego czyszczenia to jednak skutecznie pozwalają uniknąć widoku smug i osadów.

Przejdźmy do konkretów, jak czyścić?


Powierzchnia szklana, zarówno wyposażona w dodatkową powłokę, jak i bez niej, nie może być czyszczona preparatami szorującymi, np. proszkiem czy pastą. Nie jest polecane używanie produktów z formułą zawierająca aceton, benzynę lub kwas. Wszystkie te środki, zamiast nadać czystość i piękny blask, w istocie porysują i zmatowią szkło, trwale pozbawiając je uroku. W codziennych zabiegach sprzątających warto sięgnąć po specjalne przeznaczone do czyszczenia kabin prysznicowych i łazienek, środki. W przypadku mocniejszych zabrudzeń, z pomocą przyjdą specjalnie koncentraty, które stosowane doraźnie i okresowo, nie przyczynią się do pogorszenia jej wyglądu. Z kolei płyny do szyb i luster przydatne okażą się do umycia jej zewnętrznych ścianek.

Siła tkwi w naturze!

jak czyścić kabiny prysznicowe


Ocet to jeden ze sprzymierzeńców każdej pani domu. Jego roztwór z wodą, w proporcji 1:1, skutecznie usunie osady z twardej wody i mydła. W przypadku silniejszych zabrudzeń, wystarczy go delikatnie podgrzać, aby uzyskać tą samą skuteczność. Z kolei nierozcieńczony ocet przywróci blask szklanym powierzchniom. A po wlaniu go do szyn drzwi prysznicowych, skutecznie rozprawi się z zalegającymi bakteriami.

Nie tylko ścianki


Mówiąc o sposobach utrzymania kabiny prysznicowej w czystości, nie możemy ograniczać się wyłącznie do jej ścianek. Regularnym zabiegom sprzątającym podlega również cały panel prysznicowy. Dlaczego to takie ważne? Mianowicie dlatego, że systematyczne czyszczenie znacząco wydłuża zarówno jego żywotność, przekładając się na ładniejszy wygląd. Co więcej, zmniejszeniu ulega prawdopodobieństwo poniesienia ewentualnych kosztów wymiany części, np. słuchawki, na której spoczęła rdza. I choć znajdziemy w sprzedaży panele prysznicowe, na których osad jest mniej widoczny, tak naprawdę nie pozwolą one całkowicie zapomnieć o regularnym czyszczeniu.

O tym, jak ważna jest czystość w łazience, wie z pewnością każdy. W końcu to miejsce, w którym higiena odgrywa kluczowe znaczenie. Aby zatem pokój kąpielowy stał się prawdziwą oazą relaksu, musi być przede wszystkim czysty. Osady z kamienia, rdzy i wszechobecne bakterie skutecznie bowiem zakłócą komfortowy odpoczynek...
pixel