Opinie o Nas
2017-07-04

Jak wybrać szafki łazienkowe? Krótki poradnik

Błędem jest przekonanie, że wybór szafki łazienkowej pod umywalkę jest prostą sprawą. Przy jej kupnie ważnym aspektem jest nie tylko wielkość, ale również materiał, z jakiego została wykonana oraz walory funkcjonalne. A wszystko to harmonijnie współgrające z resztą aranżacji. Dlatego zanim dokonamy ostatecznego wyboru, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Kwestię wyboru idealnych szafek łazienkowych utrudniają nie tylko specyficzne warunki panujące w tymże pomieszczeniu (mowa o zwiększonej wilgotności powietrza), ale również ograniczenia wynikające z jej metrażu. Jak zatem wybrać model urzekający nie tylko oryginalnym designem, ale również funkcjonalnym wykorzystaniem?

Przede wszystkim – wielkość

Punktem wyjścia do kupna mebli łazienkowych powinno być dokładne zmierzenie całego pomieszczenia i przeanalizowanie otrzymanych wyników pod kątem swoich przestrzennych możliwości. Dopiero wówczas możemy udać się na konkretne poszukiwania. Do naszej dyspozycji w tym zakresie oddane są dwa rodzaje szafek. Pierwszy z nich to szafki wiszące, często utożsamiane z nowoczesnymi, minimalistycznymi wnętrzami. Z uwagi na prostą, geometryczną formę, oryginalne wykończenie oraz bogaty wachlarz wymiarów, stanowią idealną propozycję dla wszystkich miłośników modnych rozwiązań. Oprócz tego, okazują się niezwykle praktyczne w małych pomieszczeniach, gdzie każdy centymetr wolnej przestrzeni wpływa na komfort poruszania się w pomieszczeniu. Ukoronowaniem wszystkich tych atutów jest łatwość w utrzymaniu czystości i możliwość montażu na dogodnej wysokości. Z kolei szafki łazienkowe stojące przypadną do gustu osobom ceniącym sprawdzone, klasyczne rozwiązania. Charakteryzują się one większą pojemnością, łatwym montażem i możliwością swobodnego przestawiania. W dodatku są znacznie tańsze od swoich wiszących odpowiedników.

szafki łazienkowe Antado z serii Variete
Szafki łazienkowe Antado z serii Variete

 

Materiał – nie bez znaczenia

Aby nasze szafki łazienkowe na długo zachowały pierwotny kształt oraz funkcjonalne zastosowanie, ważny jest rodzaj użytego do ich produkcji materiału. Chodzi przede wszystkim o zwiększoną odporność na działanie wody, co niezaprzeczalnie wywiera ważny wpływ na żywotność mebli. Na rynku znajdziemy wiele różnorodnych propozycji, zaczynając od szkła, po drewno, metal czy laminowane płyty wiórowe.

Dostosowana do całej aranżacji

Jako że wyposażenie naszego mieszkania stanowi inwestycję na lata, zakup szafki łazienkowej powinniśmy dokładnie przemyśleć. Punktem rozważań powinien być ich kolor, zastosowany wzór oraz rodzaj uchwytów. Wbrew ogólnym przekonaniom, w małych, ciasnych pomieszczeniach idealnie sprawdzą się niewielkie gabarytowo szafki o prostej fakturze, które posiadają niezaprzeczalną zaletę optycznego powiększania dostępnej przestrzeni.

Szafka łazienkowa Oristo z linii Brylant
Szafka pod umywalkę Oristo z serii Brylant

 

Nie czekaj na ostatnią chwilę

Prawda jest taka, że szafki łazienkowe pod umywalkę powinniśmy mieć wybrane już na etapie projektowania pomieszczenia. W ten sposób w pełni zidentyfikujemy swoje potrzeby i oczekiwania, do minimum eliminując możliwość wystąpienia fiaska. Ogromną wagę należy przywiązać do kwestii związanych z praktycznością mebla. Mowa w tym zakresie o takich elementach, jak: pakowne szuflady do przechowywania codziennych przedmiotów i kosmetyków, system cichego zamykania czy mocne zawiasy, przekładające się na zwiększoną żywotność szafek łazienkowych.

Polecane

pixel