Opinie o Nas
2018-03-28

Jak zaaranżować łazienkę w stylu retro?

Styl retro jest chętnie wykorzystywanym trendem w aranżacji współczesnych domów i mieszkań. I choć minimalistyczne, oszczędne w swej formie projekty nadal skupiają szerokie grono odbiorców, to jednak pasjonatów wnętrz z przeszłością nadal nie brakuje. Nawiązujące do lat 20., 30., 50., 60. lub 70. ubiegłego wieku, a nawet odleglejszych epok, np. czasów Ludwika XVI lub baroku. Wnętrza inspirowane historią to ponadczasowy trend, jednak aranżowane z duchem nowoczesności, przybierają nieco odmienny kształt.

 

Nie każdy z nas może być szczęśliwym posiadaczem przestronnego, obszernego pokoju kąpielowego, w którym meble stylizowane na dawną epokę prezentują się najbardziej okazale. Nie oznacza to jednak, że właściciele małych łazienek są na spalonej pozycji. Dzięki kilku, skutecznie dobranym trikom, nawet małe pomieszczenie zyska ducha przeszłości. Współczesny wybór artykułów, stylistycznie nawiązujących do dawnego wzornictwa, pozwala wykreować imponujące wnętrze.

 

Zacznijmy od ceramiki łazienkowej...

 

Łazienka w stylu retro doskonale komponuje się z opływowymi, delikatnymi liniami umywalek. Dlatego tez idealną propozycję stanowią modele imitujące dawne balie lub misy. Aby uzyskać najlepsze rezultaty aranżacyjne, polecanym zabiegiem jest mocowanie ich bezpośrednio na blacie lub szafce podumywalkowej. Nie bez znaczenia pozostaje odcień ceramiki. Śnieżnobiała biel efektownie kontrastuje z chromowanym lub patynowym wykończeniem baterii.

szafka łazienkowa z umywalką Antado Ritorno

 

... aby później oddać się wannowemu odprężeniu...

 

Duże pomieszczenie = duże możliwości! Jeśli zatem jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami przestronnego pokoju kąpielowego, z nieskrywaną przyjemnością możemy oddać się poszukiwaniom wanny wolnostojącej. Koniecznie wolnostojącej, wspartej na dekoracyjnych nóżkach, podkreślającej wystrój aranżacji w stylu retro. Jej obecność całkowicie odmieni wygląd łazienkowej przestrzeni, oczyma wyobraźni przenosząc do minionych epok. Projektanci i architekci wnętrz chętnie sięgają po białe lub czarne wanny, umieszczone na srebrnych, złotych lub białych lwich nogach

wanna wolnostojąca retro Besco Amelia
Inspirujący w tworzeniu niepowtarzalnego wnętrza może być powyższy model Amelia marki Besco, dostępny w różnych kolorach do wyboru albo wanna Massi, do której produkcji wykorzystano włókno szklane, pokryte akrylem: https://www.fajnalazienka.com/product-pol-8035-Wanna-wolnostojaca-160cm-Massi-Oldo-MSWA-6310B.html.

 

Podkreślenia wymaga fakt, iż stylistyka retro wcale nie wyklucza występowania nowoczesnych elementów wyposażenia. W pokojach kąpielowych zaprojektowanych według tego pomysłu, równie ciekawie będą prezentowały się wanny o klasycznym, choć nieco zmodyfikowanym charakterze, czego przykładem jest wanna Massi Perla Gold.

 

Armatura - nieodzowny element łazienek w stylu retro

 

Każdy zafascynowany wnętrzarskim klimatem retro zgodnie przyzna, że baterie łazienkowe to właśnie ten element wyposażenia, który w najlepszym zakresie oddaje klimatyczny charakter przestrzeni, wiernie odzwierciedlając dawne wzornictwo. Idealnie sprawdzą się baterie z dwoma pokrętłami:

bateria umywalkowa Art Platino z dwoma pokrętłami

Nie bez znaczenia pozostaje również materiał, z jakiego zostały wykonane baterie. Błyszcząca armatura z połyskiem przywołuje na myśl skojarzenia nowoczesnych wnętrz, choć równie dobrze prezentuje się w tradycyjnych, stylizowanych na retro, aranżacjach.

 

Aby oddać pełnię klimatu dawnych wnętrz, polecanym rozwiązaniem są baterie z matowego metalu, miedzi, kutego żelaza, niklu i brązu. Przy wannach wolnostojących, koniecznie baterie podłogowe.

bateria podłogowa Blue Water

 

Dodatki – bo diabeł tkwi w szczegółach

 

Osobliwy charakter łazienki urządzonej w stylistyce retro, podkreśli równie oryginalne wykończenie. W tym zakresie na uwagę zasługuje zastosowanie eleganckich materiałów, jak naturalne drewno czy marmur. Alternatywę stanowią drobne płytki w kształcie kwadratu lub kafelki udekorowane subtelnymi ornamentami. Do tego miedziane dodatki, uwypuklające wnętrze zaprojektowane z duchem przeszłości. Mowa oczywiście o uchwytach na ręczniki, pojemnikach, mydelniczkach czy ram luster.

 

Niesztampowe łazienki urządzone w klimacie retro najczęściej zlokalizowane są w mieszkaniach w kamienicach lub domach. Od lat cieszą się wiernym gronem zwolenników, którzy podczas projektowania wnętrz, poszukują inspiracji z duszą.
pixel