Opinie o Nas
2018-11-12

Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?

I bez względu na to, jakich działań byśmy nie podjęli, nie unikniemy w niej wilgoci. Sęk w tym, aby zapewnić jej odpowiednią ochronę.

Strefa mokra

Para wodna wytwarzająca się podczas kąpieli wnika w ściany i sufit. Podobnie jak woda, która spływa na podłogę. Brak odpowiedniego zabezpieczenia przeciwwilgociowego sprzyja rozwijaniu się grzybów, nie wspominając już o odpadających płytkach czy odklejającej się terakocie. Najsłabszymi ogniwami są miejsca w strefach mokrych, czyli podłodze i jej połączeniami z zabudowanymi urządzeniami sanitarnymi, a także w okolicach ścian umywalki, wanny czy kabiny prysznicowej.

Prawidłowa izolacja – gwarantem sukcesu

jak zapobiec wilgoci w łazience

Aby wilgoć nie wchodziła w ściany i strop, pomocne będą dostępne w sprzedaży preparaty, które skutecznie zabezpieczą najbardziej newralgiczne miejsca. Pierwszym z nich jest folia w płynie, która może być stosowana na tynkach gipsowych, cementowo-wapiennych, cementowych, betonie czy płytach gipsowo-kartonowych. Stanowi starannie skomponowaną mieszaninę substancji uszczelniających, pozbawioną spoin i przeznaczoną do zabezpieczenia powierzchni narażonych na działanie wody, wilgoci i pary wodnej w ściany i podłogę.
Folia w płynie aplikowana jest za pomocą pędzla lub wałka, w dwóch, prostopadłych do siebie warstwach. Powierzchnia musi być sucha, cała, pozbawiona ubytków i spękań. Taki sposób nakładania eliminuje wszelkie niedociągnięcia w podłożu, wykazując się działaniem wzmacniającym. Co ważne, preparatem nie można smarować miejsc przeznaczonych do malowania, albowiem powstała powłoka uniemożliwi jej trzymanie.

Zaprawa hydroizolacyjna


Kolejnym sposobem eliminującym wilgoć w łazience jest zastosowanie zaprawy hydroizolacyjnej. Może być stosowana na każdym podłożu, za wyjątkiem murów mieszanych. Polecana do pomieszczeń o wysokim stopniu zawilgocenia, a także miejsc stale mokrych, w tym również zbiorników wodnych. Jej receptura, bazująca na cemencie, przed zastosowaniem musi być wymieszana z wodą.

Masa uszczelniająca

Masa uszczelniająca, swoim działaniem jest bardzo zbliżona do folii w płynie. Także chroni podłoże przed wnikaniem wody, wilgoci i pary wodnej. Jednak to, co ją różni to fakt, że dodatkowo zabezpiecza przed szkodliwymi środkami chemicznymi – zasadami, kwasami, roztworami wapna, soli czy chloru. Receptura masy uszczelniającej bazuje na żywicach syntetycznych i cemencie. Ma postać półpłynną, dlatego jest nakładana wałkiem lub pędzlem. Przed aplikacją na podłoże, konieczne jest zabezpieczenie przeciwwilgociowe z włókien szklanych, taśm hydroizolacyjnych oraz przesmarowanie powierzchni środkiem gruntującym, który wzmocni działanie produktu.

Środkiem, który dodatkowo zabezpiecza ściany przed wilgocią jest fuga. Szczególnie ta, o wysokiej jakości i konkretnych właściwościach, zablokuje dostęp wodzie, pozwalając cieszyć się funkcjonalną i estetyczną łazienką – przez lata!
pixel