Opinie o Nas
2022-06-30

Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?

Zbyt duża wilgoć w łazience może prowadzić do łuszczenia się tapet i farby, a nawet powstawania pleśni. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie pomieszczenia przed wilgocią. Sprawdź, jak zrobić to skutecznie i prawidłowo.
 

Co na wilgoć w łazience?

Aby zabezpieczyć łazienkę przed nadmierną wilgocią, a tym samym ochronić wnętrze przed rozwojem grzybów i pleśni, stosuj się do kilku porad. Przede wszystkim więc zawsze wycieraj rozlaną wodę. Para wodna może wnikać w niepokryte niczym ściany i sufit, z kolei rozlana na podłodze woda może wnikać w szczeliny między fugą a płytkami.
 

Często wietrz pomieszczenie. Jeśli w łazience jest okno, staraj się je codziennie otwierać. Zadbaj o właściwą temperaturę w pokoju. Wysoka temperatura przyspiesza wysuszanie wnętrza, ale miej na uwadze, że to skuteczna metoda jedynie wówczas, gdy w pomieszczeniu jest zapewniona sprawna cyrkulacja powietrza.
 

Szafka łazienkowa Elita Futuris 90 1S 166933+166900

Szafka łazienkowa Elita Futuris 90 1S 166933+166900

 

Zawsze pamiętaj o wycieraniu wody ze ścianek kabiny prysznicowej. Na tych powierzchniach osadza się dużo kropel po kąpieli, które później wysychają i w ten sposób zwiększają poziom wilgoci w pomieszczeniu. Możesz też zdecydować się na montaż kabiny prysznicowej ze specjalną powłoką, która ułatwia spływanie wody.
 

Podczas kąpieli zaleca się też pozostawianie uchylonych drzwi oraz otwieranie ich na oścież po wyjściu z wanny. Jeśli wspomniane metody na zredukowanie wilgoci w łazience nie pomogą, zaopatrz się w specjalne pochłaniacze wilgoci.
 

Komoda Elita Look stone mat 60 2S 167603

Komoda Elita Look stone mat 60 2S 167603

 

Jak zabezpieczyć meble i drzwi łazienkowe przed wilgocią?

Wilgoć wpływa negatywnie na funkcjonalność i wygląd drzwi, dlatego należy je chronić przed nadmiarem wilgoci. Drzwi łazienkowe przy zakupie są zabezpieczane na dolnej krawędzi, zatem nie potrzebują dodatkowej ochrony. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy drzwi są skracane przez monterów podczas montażu – w takim przypadku zabezpiecz je specjalnym lakierem. Niezbędne jest również zabezpieczenie silikonem ościeżnicy na styku z podłogą.
 

Jeśli chodzi o meble łazienkowe, to wiele modeli jest zabezpieczonych przed działaniem wilgoci już na etapie produkcji. Na przykład, meble łazienkowe Elita zostały wykonane ze specjalnych materiałów odpornych na wilgoć. Jeśli jesteś jednak posiadaczem mebli niezabezpieczonych, musisz to zmienić. W tym celu pokryj je specjalnym lakierem ochronnym. Najlepiej nałóż kilka warstw. Możesz też zdecydować się na pomalowanie mebli specjalną farbą wodoodporną. Produkty te występują w szerokiej palecie barw, zatem na pewno dobierzesz spośród nich taki kolor, który sprawdzi się w Twojej łazience.
 

Szafka łazienkowa Elita Look czarny mat 80 2S 168106

Szafka łazienkowa Elita Look czarny mat 80 2S 168106

 

Jak usunąć wilgoć z sufitu w łazience?

Aby zapobiegać osadzaniu się wilgoci na suficie, przede wszystkim zadbaj o prawidłowe działanie wentylacji. Dobrą metodą jest montaż nawiewników higrosterowanych, których wydajność jest regulowana poziomem wilgotności powietrza w łazience. Sprawdzonym rozwiązaniem jest też pomalowanie sufitu specjalną farbą antykondensacyjną, która pomoże zwiększyć temperaturę powierzchni, a tym samym zaizolować sufit. Jeśli w Twoim pokoju kąpielowym są zamontowane wentylatory wyciągowe, stosuje je podczas kąpieli bądź prysznica.

pixel