Opinie o Nas
2021-03-30

Montaż kabiny prysznicowej – zrób to sam!

Zamontowanie kabiny prysznicowej, choć zazwyczaj wykonywane przez wykwalifikowane ekipy remontowe, wbrew pozorom nie jest bardzo trudne. Wymaga jednak precyzji oraz przestrzegania kilku zasad. W poniższym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób zainstalować brodzik i kabinę prysznicową.

Jak zamontować kabinę prysznicową?

Montaż sprzętu należy rozpocząć od przygotowania otoczenia. Ściany i podłogę w łazience trzeba więc zabezpieczyć hydroizolacją. W pomieszczeniu powinny być już również zamocowane płytki i fugi.

Instalację warto zacząć od ustawienia na próbę brodzika i niezbędnych elementów celem sprawdzenia, czy wszystko do siebie pasuje. Dobrze również zaznaczyć na podłodze ołówkiem miejsce odpływu, w którym później zamocujemy syfon. Następnie do brodzika mocujemy nóżki i precyzyjnie je poziomujemy, a do płyty/panelu bocznego przykręcamy uchwyty.
Kolejny krok to założenie syfonu i podłączenie go do kanalizacji, przy czym może się okazać, że niezbędne będzie przycięcie rury. Później możemy już zamontować brodzik. Nakładamy na niego silikon lub klej i umieszczamy w miejscu, w którym sprzęt będzie się finalnie znajdował. Warto użyć poziomicy, aby upewnić się, że brodzik zostanie równo przytwierdzony do ściany. Następnie trzeba odczekać, aż silikon bądź klej wyschnie. Przez otwór odpływowy wysuwamy górną część syfonu i sprawdzamy, czy jest szczelny, zalewając go wodą. Na zakończenie przymocowujemy nóżki do podłogi i montujemy zabudowę albo panel boczny.

Po ok. 24 godzinach, czyli po wyschnięciu kleju, można przymocować kabinę prysznicową. Skręcamy wszystkie części kabiny, korzystając z dołączonych do zestawu wkrętów, profili, a także silikonowych uszczelek. Następnie ustawiamy kabinę w brodziku i poziomujemy ją. Na ścianie zaznaczamy miejsca łączenia i wiercimy w nich otwory. Na profile nakładamy silikon i przy ich pomocy przytwierdzamy kabinę do ściany.

Kolejny etap to instalacja drzwi i ścianek prysznicowych. Montując szyby, należy rozpocząć od uszczelnienia silikonem dolnego profilu. Później wsuwamy szybę wraz z uszczelką i dokręcamy śrubę. W miejscu zetknięcia się kabiny z brodzikiem i ścianą aplikujemy silikon.

Jak zamontować odpływ liniowy?

Instalacja odpływu liniowego różni się w zależności od rodzaju podłoża w łazience. Na przykład, montaż podejścia kanalizacyjnego w stropie gęstożebrowym wymagany jest już na etapie budowy stropu. Należy w nim umieścić, a następnie zalać betonem elementy podejścia. Z kolei w przypadku stropu żelbetowego lub monolitycznego (np. w bloku) wykonujemy podejście kanalizacyjne pod stropem i maskujemy je np. sufitem podwieszanym z płyt G-K bądź podnosimy podłogę natrysku.

Następnym krokiem jest montowanie elementów odpływu liniowego w ścianie bądź na podłodze. Pamiętajmy, że odpływ musi znajdować się powyżej miejsca podłączenia przyłącza kanalizacyjnego. Konieczne jest uformowanie spadku wody, który powinien wynosić przynajmniej 2,5%. To oznacza obniżenie posadzki w kierunku odpływu o 2,5 cm na 1 metrze. Całość należy uszczelnić specjalną matą izolacyjną i folią w płynie. Na zakończenie układamy płytki wykończeniowe z fugami epoksydowymi.

Na jakiej wysokości bateria prysznicowa?

Wysokość, na jakiej zamontujemy baterię prysznicową, należy dopasować do wzrostu użytkowników. Optymalna wysokość wynosi ok. 110-130 cm od podłogi. W przypadku osób poruszających się na wózku inwalidzkim wartość tę trzeba obniżyć do ok. 80 cm.

Jeśli decydujemy się na instalację deszczownicy, to warto ją przymocować na wysokości przynajmniej 20-30 cm nad głową najwyższego domownika, czyli ok. 210-220 cm od podłogi.

pixel