Opinie o Nas
2021-12-13

Oświetlenie do łazienki - co wybrać?

Od odpowiedniego oświetlenia zależy nie tylko estetyczny wygląd łazienki, ale również komfort codziennego korzystania z pomieszczenia. Jakie lampy wybrać? Czym się kierować, kupując oświetlenie łazienkowe? Poniżej znajdziesz garść wskazówek!
 

Jaka barwa światła do łazienki?

Jeśli w Twojej łazience dominuje biel i chłodna kolorystyka, do codziennego oświetlania pomieszczenia wybierz chłodne światło o temperaturze barwowej wynoszącej 4000-5500 K. Jeżeli natomiast pokój kąpielowy utrzymany jest w ciepłych barwach i odcieniach (np. znajdują się w nim jasne meble łazienkowe), zdecyduj się na oświetlenie łazienkowe o temperaturze barwowej wynoszącej 2700-3500 K.
 

Wymienione parametry dotyczą światła codziennego, czyli często używanego po wejściu do pomieszczenia. W celu stworzenia w łazience strefy relaksu, konieczne jest natomiast wykorzystanie oświetlenia o ciepłej barwie, która wynosi mniej niż 3000 K.
 

Kinkiet Led Esther 50

Kinkiet Led Esther 50

 

Oświetlenie nad wanną? Czemu nie!

Podstawowym rodzajem oświetlenia łazienkowego jest lampa górna, zamontowana zazwyczaj na suficie w centralnej części pomieszczenia. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w łazience zainstalować również dodatkowe lampy w innych miejscach. Polecanym, choć nieoczywistym miejscem, w którym można zamocować oświetlenie, jest strefa wanny. Lampa nad wanną pozwoli Ci stworzyć przytulny lub romantyczny nastrój w pomieszczeniu. Wybierając model bezpośrednio na ścianę nad wanną, koniecznie zdecyduj się na oświetlenie o klasie ochrony IP44, która gwarantuje odporność na tryskanie wody z dowolnego kierunku. Możesz też wybrać oświetlenie o klasie IP65, czyli zabezpieczającej przed strugami wody z różnych kierunków. Lampę tę można umieścić na wysokości do 2,25 m nad wanną.
 

Polecanym wyborem są lampy podtynkowe, tzw. oczka. Kilka punktów świetlnych tego rodzaju doda nastrojowego klimatu łazience. Dobrym pomysłem są również klasyczne kinkiety montowane na ścianie.
 

Jakie oświetlenie nad lustro do łazienki kupić?

Niemal obowiązkowym, a z pewnością bardzo polecanym rodzajem oświetlenia w łazience jest też lampa zainstalowana w pobliżu lustra. Najczęściej oświetlenie tego rodzaju montuje się nad lustrem, dzięki czemu oświetla ono całą powierzchnię tafli i zapewnia dobrą widoczność. Możesz jednak wybrać też dwa kinkiety mocowane symetrycznie po obu stronach zwierciadła. Lampy powinny znajdować się na wysokości oczu, czyli ok. 160 cm od podłogi. Dobrym pomysłem jest też zamocowanie taśmy LED wokół lustra.
 

Kinkiet Led Esther 50 Black matt Elita

Kinkiet Led Esther 50 Black matt Elita

 

W dobrych sklepach z wyposażeniem wnętrz znajdziesz ponadto specjalne lustra łazienkowe, które mają już wbudowane oświetlenie. W takim przypadku nie ma potrzeby montażu dodatkowych lamp koło lustra, ponieważ punkty świetlne znajdujące się na tafli zapewniają odpowiedni poziom światła.
 

Światło koło lustra powinno mieć barwę chłodną, zbliżoną do naturalnego światła, dlatego najlepiej wybierz oświetlenie o temperaturze 5500 K. Ważne, aby cechowało się ono wysokim wskaźnikiem oddawania barw, z CRI wynoszącym przynajmniej 80, a najlepiej więcej niż 90. Dzięki temu światło będzie wiarygodnie odzwierciedlało wygląd twarzy.

pixel