Opinie o Nas
2021-05-19

Umywalka nablatowa czy wpuszczana?

Umywalka to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki. Powinna być praktyczna, odpowiednio duża, aby zapewnić komfort użytkowania domownikom, a także estetyczna i dopasowana do aranżacji pomieszczenia. Do najczęściej wybieranych rodzajów należą modele nablatowe i wpuszczane. Która będzie odpowiednia do Twojej łazienki: umywalka wpuszczana w blat czy nablatowa? Dowiedz się, czym charakteryzuje się każde z rozwiązań i dokonaj najlepszego wyboru.

Jaka umywalka wpuszczana w blat?

Ze względu na swą konstrukcję umywalka wpuszczana pozwala zaoszczędzić miejsce w łazience. Elementy montażowe, takie jak syfon czy rury są ukryte w szafce, co wpływa na wygląd pomieszczenia. Ponadto ten model pomaga chronić blat przed bezpośrednim kontaktem z wodą, co pozwala zachować estetykę łazienki na dłużej.

Decydując się na umywalkę wpuszczaną, najlepiej wybrać model z szafką, co daje pewność, że poszczególne elementy będą idealnie do siebie pasować. To szczególnie polecane rozwiązanie do mniejszych łazienek, zwiększające funkcjonalność pomieszczenia. Producenci oferują modele o różnych kształtach i wielkościach. W tej kwestii warto kierować się własnym gustem i aranżacją łazienki. Zarówno prostokątne, jak i owalne umywalki świetnie sprawdzą się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznie wykończonych pomieszczeniach.

Umywalka wpuszczana Sanitti Otto biały połysk

Umywalka wpuszczana Sanitti Otto biały połysk

Na jakiej wysokości umywalka nablatowa?

Umywalka nablatowa z baterią (np. baterią Kohlman) stanowi jeden z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich ostatnich lat. Daje znacznie więcej możliwości aranżacyjnych niż klasyczne modele wpuszczane w blat. Ponadto wyeksponowanie misy nad powierzchnią blatu pozwala zyskać dodatkowe miejsce w szafce poniżej do przechowywania kosmetyków i innych podręcznych akcesoriów.

Aby nowoczesna umywalka nablatowa spełniała przede wszystkim swą praktyczną funkcję, powinna zostać zamontowana na odpowiedniej wysokości, czyli takiej, która zapewnia wygodne mycie rąk w pozycji wyprostowanej, bez konieczności pochylania się nad misą. Standardowa wysokość montażu wynosi 85-90 cm, licząc od podłogi do górnej krawędzi modelu. Pozwala ona na komfortowe korzystanie z umywalki domownikom o średnim wzroście. W przypadku mieszkańców mierzących przynajmniej 190 cm zaleca się instalację urządzenia na wysokości 95 cm. Jeżeli planujesz umieścić pod umywalką szafkę lub szuflady, rozważ podwyższenie jej o kilka centymetrów.

Umywalka nablatowa ART 42

Umywalka nablatowa ART 42

Umywalka nablatowa – jak zamontować?

Montaż nablatowej umywalki nie jest trudny, wymaga jednak stosowania się do kilku zaleceń. Przede wszystkim najpierw zdecyduj, na czym prostokątna bądź owalna umywalka nablatowa zostanie zainstalowana. Możliwości jest wiele. Możesz wybrać dopasowaną do modelu szafkę łazienkową, zazwyczaj kupowaną w zestawie, ewentualnie wybrać dowolny inny regał bądź blat. W drugim przypadku sprawdź, czy mebel utrzyma ciężar umywalki. Do wyboru masz szafki i blaty wykonane z naturalnego drewna, konglomeratu, szkła, kompozytu, ceramiki, laminatu oraz innych materiałów, w zależności od gustu i aranżacji pomieszczenia. Z pewnością znajdziesz surowiec i kolor mebla, na którym najlepiej zaprezentuje się umywalka nablatowa. Aranżacje dostępne w naszym serwisie pomogą Ci w wyborze odpowiedniego rozwiązania.

Umywalka nablatowa Massi Shall MSU-5182

Umywalka nablatowa Massi Shall MSU-5182

Przed montażem zadecyduj, gdzie będzie stała umywalka, a także czy będzie przylegała do ściany. Ustal wysokość, na której ją zainstalujesz. Zapoznaj się z instrukcją obsługi producenta, aby mieć pewność, że wykonujesz prawidłowo kolejne kroki instalacyjne. Następnie wytnij w blacie albo szafce otwór potrzebny do wykonania przyłącza. Aby określić miejsce otworu, najlepiej połóż umywalkę na danej powierzchni i zaznacz ołówkiem stosowne punkty. Później wytnij je za pomocą otwornicy do drewna (w przypadku drewnianego blatu) bądź wyrzynarki.

Następny etap to naniesienie silikonu na dolne krawędzie umywalki i umieszczenie urządzenia na szafce albo blacie. Całość zostaw na ok. 24 godziny, by silikon dobrze ściągnął. Po tym czasie możesz podłączyć umywalkę nablatową do instalacji wodnej. Montaż syfonu zacznij od przymocowania korka, a później przyłącz rurę odpływową. Baterię zainstaluj na blacie, w otworze umywalki (jeśli taki występuje) albo na ścianie.

Wybór pomiędzy umywalką nablatową a wpuszczaną w blat nie jest prosty, ale przedstawione wyżej wskazówki z pewnością pomogą Ci w podjęciu właściwej decyzji.

pixel