Opinie o Nas
Darmowa dostawa od 50,00 zł
2021-02-12

Wysokość umywalki – na jakim poziomie należy ją montować?

Łazienka to jedno z najistotniejszych pomieszczeń w każdym mieszkaniu, domu, obiekcie noclegowym, firmowym lub publicznym. Jest ona również miejscem funkcjonalnym, które należy dostosować do wymagań użytkowników i warunków otoczenia (np. wysokiego poziomu wilgoci). Skupimy się zatem na jednym z najważniejszych elementów wyposażenia. Chodzi oczywiście o umywalkę, a dokładniej o jej komfortową wysokość montażu. Sprawdź to przed podjęciem ostatecznej decyzji w trakcie remontu lub wykończenia.

Na jakiej wysokości powinna być umywalka? 

Nie ma wytycznych i przepisów, które mówią o konieczności montażu umywalki na określonej wysokości. Koniecznością jest kierowanie się przyjętymi standardami i rozsądkiem. Problem może pojawić się jednak w przypadku łazienek publicznych, w których nie jesteśmy w stanie określić wzrostu osób korzystających z umywalek. Warto wtedy statystycznie przyjąć średnią wysokość użytkowników.

UMYWALKA CERAMICZNA NOMIA ELITA 145042

UMYWALKA CERAMICZNA NOMIA ELITA 145042

Co ciekawe, w latach 70-90 XX wieku, stosowano się do wytycznych z wydania “Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlano-Montażowych: Instalacje sanitarne i przemysłowe” z roku 1974. Zgodnie z informacjami dostępnymi w publikacji, umywalki powinny być montowane na wysokości ok. 75-80 cm. Niestety, tego typu dane są nieaktualne, gdyż na przestrzeni lat, średni wzrost Polaków i Polek uległ zmianie. Jesteśmy wyżsi i potrzebujemy tym samym umywalek usytuowanych na wyższym poziomie.

Na jakiej wysokości zamontować umywalkę? 

Najlepszym wyborem jest dostosowanie umywalki do potencjalnego wzrostu użytkowników, montując ją na poziomie połowy wzrostu. Przykład:

  • 80 cm dla osób w ok. 160 cm wzrostu;
  • 85 cm dla osób w ok. 170 cm wzrostu;
  • 90 cm dla osób w ok. 180 cm wzrostu;
  • 95 cm dla osób w ok. 190 cm wzrostu.

Zakładając, że średni wzrost mężczyzn to ok. 180 cm i kobiet ok. 170 cm, umywalki w obiektach publicznych powinny znaleźć się analogicznie na wysokości 90 cm i 85 cm. W przypadku nieruchomości prywatnych jest to kwestia indywidualna, którą należy dostosować do własnych preferencji, oczekiwań lub wymagań.

Polecane

pixel