Opinie o Nas
2018-04-23

Jak dbać o meble w łazience?

Sprzątanie łazienki nie powinno ograniczać się jedynie do zmycia posadzki, wyczyszczenia wanny lub kabiny prysznicowej, zadbania o czystość umywalki i baterii. Równie ważna jest systematyczna pielęgnacja mebli łazienkowych, zwłaszcza blatów, na których lubią pojawiać się nieestetyczne zacieki z wody. Jak zatem dbać o meble w łazience, by zachować je w nienagannej czystości i nie uszkodzić delikatnej powierzchni ich blatów czy frontów?

 

Jakich środków używamy do czyszczenia mebli w łazience?

 

W zależności od rodzaju materiału, z jakiego wykonane są meble, do ich pielęgnacji używamy różnych rodzajów preparatów o właściwościach czyszczących, nabłyszczających i konserwujących.

 

Najpopularniejszym rodzajem mebli łazienkowych są szafki wykonane z płyt MDF. Powierzchnię tego typu szafek czyścimy przy pomocy specjalistycznych preparatów do czyszczenia mebli drewnianych – preparaty przeciw kurzowi, które nie tylko myją, usuwając z powierzchni płyt trwałe zabrudzenia i różnego rodzaju zacieki, ale także chronią meble przed oddziaływaniem wilgoci, pozostawiając na ich powierzchni przyjemny zapach (w zależności od rodzaju zastosowanego płynu). Takie płyny mają również właściwości antystatyczne, co ogranicza osadzanie się na powierzchni mebli kurzu. Co ważne, do pielęgnacji mebli z płyt MDF używamy miękkich ściereczek z mikrofibry i preparatów w sprayu, które łatwo rozprowadzić po całej czyszczonej powierzchni.

 

Wiele nowoczesnych mebli łazienkowych wykonuje się dziś z laminatów. Do czyszczenia takich mebli przeznaczone są specjalne środki do mebli laminowanych oraz klasyczne preparaty do czyszczenia mebli – do ich mycia, nie używaj mleczka do szorowania! Tego typu środki nie tylko usuwają zabrudzenia i konserwują czyszczoną powierzchnię, ale dodatkowo chronią ją przed nieestetycznymi zaciekami i kurzem. Ostatecznie do mycia laminatów możesz używać wody z płynem uniwersalnym lub płynem do mycia naczyń.

 

Współczesne meble łazienkowe to także meble na wysoki połysk, wykonane z płyt lakierowanych. Jeśli zależy nam na zachowaniu atrakcyjnego wyglądu takich mebli na lata, warto sięgać po specjalistyczne preparaty do czyszczenia powierzchni lakierowanych, które nie zawierają w swoim składzie środków ściernych, lecz różne rodzaje impregnatów (woski i oleje), które nabłyszczają i chronią lakierowaną powierzchnię. Fronty i blaty lakierowane należy przecierać miękką ściereczką, najlepiej z mikrofibry, tak by nie porysować ich powierzchni. Preparaty do czyszczenia lakierowanych mebli mają właściwości nabłyszczające i ochronne. Dzięki temu fronty mebli błyszczą, a ryzyko ich zarysowania jest mniejsze.

jak dbać o białe meble w łazience?

 

Jak czyścić białe meble łazienkowe?

 

W zależności od typu mebli, do ich pielęgnacji używamy różnych środków. Jeśli zdecydujesz się na zakup białych mebli z płyty MDF lub laminatu, wystarczy regularnie przecierać je płynem do mycia mebli lub wodą ze zwykłym płynem do mycia naczyń – pamiętaj tylko, by po umyciu mebli, wytrzeć je do sucha. Takie meble można również zaimpregnować preparatem na bazie wosku pszczelego lub innego rodzaju środka konserwującego. Dzięki temu będą lepiej chronione przed wilgocią i żółknięciem. Jeśli zdecydujesz się na zakup mebli na wysoki połysk, lakierowanych, musisz jedynie pamiętać o ich regularnym przecieraniu. W ten sposób pozbędziesz się nieestetycznych zacieków z wody, nabłyszczysz ich powierzchnię i zabezpieczysz przed szybkim zużyciem. Do czyszczenia lakierowanych powierzchni nie używaj wody, tylko specjalnych preparatów przeznaczonych do czyszczenia mebli lakierowanych.

 

Dlaczego warto dbać o meble łazienkowe?

 

Czysta, zadbana łazienka to wizytówka każdego domu. Jeśli zapomnisz o regularnej pielęgnacji mebli łazienkowych, ich powierzchnia szybko pokryje się nieestetycznymi zaciekami z wody, mydła, szamponu lub innych kosmetyków. Fronty mebli przestaną lśnić, ich powierzchnia z czasem zacznie pękać, stanie się szorstka i matowa (zwłaszcza w przypadku mebli lakierowanych). Dzięki odpowiedniej i co najważniejsze, systematycznej pielęgnacji, meble łazienkowe zachowają swój atrakcyjny wygląd na lata, a ich powierzchnia pozostanie gładka, wolna od zacieków, plam i rys.
pixel