Opinie o Nas
Darmowa dostawa od 50,00 zł
2021-11-03

Jak zamontować deszczownicę?

Deszczownica, zwana też deszczownią, to rodzaj baterii prysznicowej montowanej na ścianie bądź pod sufitem. Różni się od klasycznej słuchawki prysznicowej typem strumienia i wielkością. Rozproszenie strumienia wody pozwala uzyskać przyjemną, delikatną kąpiel pod drobnymi strugami deszczu imitującymi deszcz, od czego zresztą pochodzi nazwa urządzenia.
 

Jaką deszczownicę wybrać?

Wybierając baterie łazienkowe i deszczownice, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów. Ważny jest jej rodzaj, zależny od sposobu montażu. Deszczownica podtynkowa jest montowana na niedużym stelażu podtynkowym, a na zewnątrz wyprowadzany jest panel. To rozwiązanie oszczędzające miejsce, ale wymagające instalacji przed wykończeniem ścian. Deszczownica sufitowa jest instalowana na uchwycie pod sufitem, a modele prysznicowe są montowane zamiast słuchawki prysznicowej na uchwycie albo w obrębie panelu prysznicowego.
 

Wybierając to urządzenie, warto też zwrócić uwagę na inne parametry. Jeśli w łazience jest wanna, to zazwyczaj montowane są do niej niewielkie deszczownice, które zapobiegną intensywnemu rozchlapywaniu wody. Istotne jest też zainstalowanie termostatu w deszczownicy. Akcesorium to sprawdza się zwłaszcza w przypadku instalacji cechującej się dużą zmiennością dobową bądź sezonową temperatury wody. Dobrze również dopasować deszczownice pod względem wielkości i wyglądu do kształtu oraz rozmiaru kabiny.
 

Deszczownica Kohlman Q25

Deszczownica Kohlman Q25

 

Na jakiej wysokości ustawić deszczownicę?

Wysokość montażu deszczownicy zależy od kilku czynników, w tym tego, jakiej wielkości są kabiny prysznicowe Radaway bądź innej marki, jakiego wzrostu są domownicy, jak duża jest powierzchnia panelu deszczownicy i jaki jest sposób montażu urządzenia. Zazwyczaj optymalna wysokość to 210-220 cm od podłogi. Można również uwzględnić wysokość deszczownicy nad głową użytkownika o najwyższym wzroście. W tym przypadku powinna ona wynosić ok. 20-25 cm. Deszczownicę można też zamontować na suficie – w takiej sytuacji pytanie o wysokość instalacji okazuje się zbędne.
 

Warto mieć na uwadze, że wysokie umieszczenie deszczownicy zapewnia komfort przede wszystkim dla osób dorosłych. Dzieci i młodsza młodzież mogą natomiast odczuwać pewien dyskomfort, korzystając z tak wysoko umiejscowionego sprzętu.
 

Deszczownica Kohlman R35

Deszczownica Kohlman R35

 

Jak odkamienić deszczownicę?

Aby deszczownica spełniała swą funkcję i zachowała estetyczny wygląd, należy ją regularnie odkamieniać. Można to zrobić na kilka sposobów. Dobrą metodą na pozbycie się kamienia jest wykorzystanie octu. Możesz go nanieść za pomocą spryskiwacza. Polecanym środkiem jest również specjalnie przygotowana mieszanka składająca się z ok. 200 ml wody i rozpuszczonych w niej dwóch łyżeczek kwasku cytrynowego. Soda oczyszczona pomoże Ci natomiast w pozbyciu się pleśni. Nałóż ją na zanieczyszczone miejsca i pozostaw na ok. 2 godziny. Po tym czasie wyszoruj je szczotką, spłucz i zalej wodą utlenioną, której nie musisz później zmywać. Odpowiednie dbanie o deszczownicę może spowodować, że z czasem kamiennego osadu będzie coraz mniej. Po każdym użyciu wycieraj ją do sucha, a co 2-3 dni przecieraj dodatkowo roztworem wody i octu.

pixel