Podstawowe zasady przy projektowaniu funkcjonalnej łazienki
Funkcjonalna i ergonomicznie zaprojektowana łazienka decyduje o komforcie wszystkich domowników. Nie zawsze jednak jej aranżacja odpowiada naszym oczekiwaniom i konieczny okazuje się remont. Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę zanim przystąpimy do realizacji prac wykończeniowych lub remontowych w łazience?
Od czego zaczynamy?
Punktem rozważań musi być określenie, kto będzie użytkownikiem pomieszczenia. Singiel? Osoba starsza? A może rodzina z dziećmi? Jeśli wnętrze ma być przyjazne dla niepełnosprawnej osoby, konieczne okazują się specjalne uchwyty, siedzisko w prysznicu i płytki brodzik. W sytuacji, gdy posiadaczem łazienki jest duża rodzina, wówczas rozsądnym rozwiązaniem jest montaż podwójnej umywalki, która umożliwi wykonywanie porannej toalety większej liczbie osób. Aby korzystanie z niej było przyjemne dla najmłodszych, warto wzbogacić przestrzeń w podesty ułatwiające mycie rąk, czy wieszaczki na ręczniki umieszczone na niższych wysokościach. Funkcjonalna łazienka musi zatem spełniać oczekiwania wszystkich jej użytkowników – bez względu na wiek.
Wanna, a może prysznic?
Zwolenników posiadania wanny jest tak samo wielu, jak jej przeciwników. Umycie rozbrykanego malucha czy pobrudzonego od błota psa okazuje się w jej przypadku bardziej komfortowe. Nie wspominając już o tym, że rozgrzewająca kąpiel w pianie będzie źródłem odprężenia po ciężkim, męczącym dniu. Wanna w łazience to również okazja do tego, aby wziąć prysznic. Wystarczy zaopatrzyć się w parawan nawannowy. Wmontowany na stałe lub występujący pod postacią otwieranych drzwi z jednym lub kilkoma skrzydłami. W sprzedaży znaleźć można wiele propozycji. Wystarczy spojrzeć na nasz asortyment sklepu, przykładowo:
Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami ekonomicznych, minimalistycznych rozwiązań, wówczas posiadanie prysznica będzie najlepszą opcją z możliwych. Zwłaszcza, kiedy niewielki metraż łazienki uniemożliwia swobodne umieszczenie wszelkich niezbędnych sprzętów. W zależności od preferencji można postawić na prysznic bez brodzika i kabiny, z odpływem w podłodze i zasłonką prysznicową lub kabinę prysznicową walk in.
Dobre oświetlenie to podstawa
Najważniejsze są górne lampy łazienkowe. Może to być plafon, punktowe halogeny montowane w podwieszanym suficie lub lampa z kloszem. Uzupełnieniem kinkiety przy lustrze, umieszczone na wysokości oczu, które zniwelują ewentualne cienie, do których mogłoby dochodzić w momencie robienia makijażu. Najlepiej o barwie neutralnej lub dziennej. W sprzedaży można znaleźć modele luster wyposażone w najnowszą generację światła LED. Wzbogacone o czujnik ruchu, charakteryzujące się energooszczędnością, np.
Prace remontowe łazienki wymagają sporych nakładów czasowych. Dlatego posiadanie jasno określonych celów i oczekiwań w dużej mierze skróci ich okres realizacji.