Opinie o Nas
2022-11-24

Jak zamontować baterię wannową?

Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, masz chwilę wolnego czasu i zestaw podstawowych narzędzi, wszelkiego typu baterie łazienkowe - umywalkowe, wannowe, prysznicowe i bidetowe, możesz zainstalować samodzielnie. Najłatwiejsza jest instalacja typowych baterii ściennych. Bardziej wymagające są z kolei baterie stojące oraz te przeznaczone do montażu w systemach zabudowy, zwłaszcza jeśli zabudowa nie została wcześniej przygotowana przez fachowca.

 

Jakie narzędzia są niezbędne do montażu baterii wannowej?

 

 

Niezależnie od tego, jaki rodzaj baterii chcesz zamontować, w każdym przypadku potrzebny będzie podobny zestaw narzędzi ręcznych. Podstawą są oczywiście klucze płaskie, najlepiej cały zestaw kluczy o różnych rozmiarach, ewentualnie uniwersalny klucz nastawny z funkcją płynnej regulacji (klucz francuski z wyglądu przypominający młotek). Do prawidłowego montażu baterii łazienkowych potrzebna będzie również poziomica. Warto również pamiętać, że nawet markowe, charakteryzujące się dużą precyzją wykonania baterie Kohlman wymagają uszczelnienia. Dlatego przed przystąpieniem do pracy warto zaopatrzyć się w tradycyjne pakuły lniane lub taśmę teflonową. To akcesoria, które nawijamy na gwint rury wodociągowej, w ten sposób uszczelniając jej połączenie z baterią. W pracach przy montażu baterii prysznicowych, na przykład w kabinach narożnych Radaway, przyda się również wiertarka - do przygotowania otworów montażowych pod uchwyt przytrzymujący słuchawkę prysznicową.

 

Jak zamontować baterie wannowe wolnostojące?

 

Charakteryzujące się wysokim poziomem dekoracyjności duże wanny wolnostojące są idealnym wyborem do przestronnych łazienek i eleganckich pokoi kąpielowych. Centralny montaż takiej wanny wymusza konieczność modyfikacji układu rur z wodą i zmiany położenia odpływu. Rury powinny zostać poprowadzone pod podłogą, a ich wyprowadzenie znajdować się w miejscu montażu wanny. Gdy rury zostaną już wprowadzone, montaż baterii nie będzie skomplikowany. Jedyną trudnością pozostaje uszczelnienie połączenia i precyzyjne zamocowanie podstawy. Baterie wannowe wolnostojące z elastycznymi wężykami zwykle wyposażone są w solidną podstawę z otworami montażowymi. W pierwszej kolejności podłącza się wężyki do rur doprowadzających wodę zimną i ciepłą, następnie przykręca się do podłogi podstawę i montuje baterię, zgodnie z instrukcją producenta.

 

 

Jak zamontować baterie wannowe ścienne?

 

Montaż baterii ściennych wannowych jest zdecydowanie prostszy, bo nie wymaga wiercenia dodatkowych otworów i mocowania uchwytów przytrzymujących baterie. Co ważne, takie baterie doskonale spisują się w połączeniu z wannami wolnostojącymi o prostokątnym kształcie, na przykład z wannami Marmorin, pod warunkiem ich ustawienia przy ścianie.

 

Zdecydowana większość ściennych baterii wannowych instalowana jest bezpośrednio do rur doprowadzających wodę zimną i ciepłą, bez potrzeby stosowania dodatkowych wężyków. To gwarantuje sztywność połączenia i sprawia, że bateria podczas użytkowania jest bardziej stabilna. Przed przystąpieniem do montażu baterii, przy pomocy poziomicy i mimośrodów (specjalny rodzaj przyłączy zwykle sprzedawanych wraz z baterią) należy złapać poziom. Następnie nawija się na gwinty rur uszczelnienie (pakuły lub taśmę teflonową), na przyłącza mimośrodowe nakłada się ozdobne rozety, zakłada uszczelki i przykręca baterię, korzystając z ruchomej nakrętki. Jeśli nie chcesz uszkodzić powierzchni nakrętki, użyj gumowej osłony na klucz płaski lub francuski. Gotowe!

pixel