Opinie o Nas
2022-05-26

Jaki rodzaj lustra do łazienki wybrać?

Lustro to niezbędny element wyposażenia każdej łazienki. Spełnia nie tylko praktyczne, ale również dekoracyjne funkcje. Stylowe lustro łazienkowe to bowiem prawdziwa ozdoba pomieszczenia. Jaki rodzaj lustra do łazienki wybrać? W tym artykule znajdziesz garść wskazówek.
 

Jakie lustra do łazienki są dostępne w sklepach?

W sklepach z wyposażeniem wnętrz znajdziesz szeroki wybór luster łazienkowych. Do wyboru masz modele o różnych kształtach: lustra łazienkowe okrągłe, kwadratowe, prostokątne i owalne, modele wiszące i stojące, dostępne w wielu rozmiarach. Możesz zdecydować się na lustra łazienkowe z oświetleniem oraz bez wbudowanego źródła światła. W łazience sprawdzą się zarówno minimalistyczne lustra o prostej formie, najlepiej bez dodatkowego obramowania, jak i wersje dekoracyjne, w bogato zdobionej ramie.
 

Wybór lustra zależy w dużej mierze od stylu, w jakim urządzasz łazienkę. W skandynawskich bądź rustykalnych wnętrzach dobrze prezentują się lustra w drewnianej ramie, których dopełnieniem są drewniane meble łazienkowe. W aranżacji nowoczesnej i industrialnej świetnie sprawdzi się z kolei lustro w czarnej ramie, zwłaszcza w sytuacji, gdy elementy zabudowy kabiny prysznicowej, armatura czy umeblowanie (takie jak np. meble łazienkowe Elita) są również wykończone w tym kolorze.
 

Lustro okrągłe Led Sharon Round 100 w złotej ramie Elita 168129

Lustro okrągłe Led Sharon Round 100 w złotej ramie Elita 168129

 

Jaki rozmiar lustra do łazienki wybrać?

Wielkość lustra ma ogromne znaczenie. Właściwie dobrane do pomieszczenia lustro powiększy przestrzeń, doda mu głębi i polepszy proporcje. Wybierając lustra łazienkowe ledowe, weź pod uwagę rozmiar umywalki i szafki podumywalkowej, nad którą zawiesisz taflę. Optymalnym rozwiązaniem jest zakup lustra na szerokość umywalki. Istotna jest też odległość lustra od umywalki. Jeśli to możliwe, odległość między górną krawędzią umywalki a dolnym brzegiem lustra powinna wynosić ok. 20 cm.
 

Lustro wysuwane Miior Pol. 8060 z oświetleniem LED 309863 023-000

Lustro wysuwane Miior Pol. 8060 z oświetleniem LED 309863 023-000

 

Jaki rozmiar i kolor lustra do łazienki kupić?

Aby wygodnie korzystać z lustra, zaleca się, by jego szerokość wynosiła od 40 do 80 cm, natomiast grubość nie powinna być mniejsza niż 4 mm. Rozmiar lustra zależy też od przeznaczenia łazienki. Na przykład, w przypadku łazienki dla gości wystarczy lustro o rozmiarze pozwalającym na swobodne wykonanie wszystkich niezbędnych czynności higienicznych. Z kolei w łazience rodzinnej lepszym wyborem są modele większe, dostosowane wielkością również do najmłodszych członków rodziny.
 

Pamiętaj, że duże lustra łazienkowe znakomicie radzą sobie z optycznym powiększaniem przestrzeni. Jeśli chcesz zatem wizualnie zwiększyć rozmiary pomieszczenia, zdecyduj się na sporej wielkości lustro. Wymiary lustra mają też istotne znaczenie w sytuacji, gdy jego tafla nie posiada ramy, lecz zostanie zamontowana bezpośrednio między kaflami. W takim przypadku dosłownie każdy milimetr lustra ma znaczenie.
 

Lustro w czarnej ramie 120/80 Elita 167584

Lustro w czarnej ramie 120/80 Elita 167584

 

Wybierając lustro w ramie, zwróć też uwagę na kolor obramowania. Na przykład, we wnętrzach klasycznych dobrze prezentują się ramy z drewna, z kolei w nowoczesnych pomieszczeniach lepszym rozwiązaniem są ramy stalowe bądź srebrne. W pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu glamour odpowiednie są lustra w złotych, czarnych albo srebrnych, bogato zdobionych ramach.

pixel